Eclipse PDT i JVM 64 bity

& php, polish, programing, software.

Mimo, że od dłuższego czasu na rynku dostępne są i relatywnie niedrogie procesory 64 bitowe to jednak nadal korzystanie z w pełni 64 bitowego systemu nastręcza wielu problemów. Dotyczy to zwłaszcza oprogramowania zamkniętego którego producenci dostarczają czasem wyłącznie 32 bitowe binarki (np. Adobe Flash). Ale nie tylko.

Nasze ukochane (a na pewno moje) IDE do PHP również dostępne jest jedynie (pakiet All-In-One) w wersji 32 bitowej (przynajmniej nie udało mi się znaleźć innego). Można oczywiście użyć 32 bitowej emu VM Javy ale chyba nie o to chodzi. Instalacja PDT na czystym Eclipse SDK nie jest jednak taka prosta. Poniżej przedstawiam kolejność dodawania narzędzi/framework’ów (jak to ładnie nazwać?) wymaganych przez PDT. Instalacji dokonujemy za pomocą wbudowanego mechanizmu Install/Update.

 1. Eclipse Graphical Editing Framework (GEF): http://download.eclipse.org/tools/gef/update-site/releases/site.xml
 2. Eclipse Modeling (EMF): http://download.eclipse.org/modeling/emf/updates/releases/ – tu jeśli otrzymujemy informacje o brakującym pluginie OCL należy odznaczyć wszystkie “czerwone” komponenty.
 3. Eclipse Data Tools Platform (DTP): http://download.eclipse.org/datatools/updates
 4. Eclipse Web Tools Platform (WTP): http://download.eclipse.org/webtools/updates/
 5. Eclipse PHP Development Tools (PDT): http://download.eclipse.org/tools/pdt/updates/

W przypadku błędu w postaci:

Unable to complete action for feature "PDT Feature" due to errors.
The File "/tmp/356479746/eclipse/.update/12[...]4/eclipse17104.tmp" is not a valid JAR file. [error in opening zip file] error in opening zip file

odznaczamy automatyczny wybór mirrorów i próbujemy do skutku z innym.

Jestem pewien, że wszystko da się okroić ze zbędnych pakietów ale jest to raczej zadanie do osoby dobrze obznajomionej z Eclipse SDK. Powyższe kroki przetestowałem na Eclipse SDK 3.3.1.1 i Sun JDK 1.6.0.05 @ Gentoo.

Warto również zainteresować się Aptana. Jeśli nie jako alternatywa dla PDT to ze względu na świetną obsługę CSS (możemy zainstalować tylko to udogodnienie). Jeśli natomiast piszesz tak jak ja w Symfony przydatne może okazać się rozszerzenie Symfoclipse. Pisał o nim jakiś czas temu Michał Mech.

One Response to “Eclipse PDT i JVM 64 bity”

 1. jarek_bolo

  A mało ludzi Net Beans opisuje. Ja ostatnie z niego korzystam i muszę powiedzieć, że spisuje się znakomicie.
  Ma nawet integracje z SVNem (pewnie Eclipse też to ma).
  Znasz gdzieś jakieś porównanie Eclipsa do Net Beansa ?

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>