Google Apps i domena w home.pl

& network, polish, web.

Google Apps jest aplikacją dającą nam możliwość podpięcia pod posiadaną domenę usługi mail Google – Gmail, jabbera i nie tylko. Plusy w porównaniu z utrzymywaniem poczty na hostingu, nawet przy wyborze płatnej opcji są niewątpliwe. Za gmail przemawia doskonały klient www, IMAP, 5 GB quota ( atm ), jabber… wymieniać można długo. Google Apps oferuję jednak coś więcej. Jest doskonałym narzędziem dla organizacji, biznesu ale równie dobrze sprawdza się dla grup w rodzinnej domenie jak np. moja rodziewicz.com.pl. W obrębie podpiętej domeny administrator może przydzielać dowolna ilość maili. Każdy użytkownik otrzymuje do dyspozycji standardowy zestaw aplikacji google z wyróżnieniem Docs, Calendar. Możliwość jest dużo więcej ale nie o tym jest ta notka.
Chciałbym skoncentrować się na paru tipsach dotyczących sposobu konfiguracji rekordów dns w domenie podpiętej w home.pl. Niestety nie jest to tak intuicyjne jak mogło by być.
Po pierwsze, mimo, że domenę możemy mieć podpiętą pod konto i z tego poziomu mamy możliwość zakładania subdomen, podstawowej konfiguracji, do bardziej zaawansowanych operacji przygotowany jest oddzielny panel – “panel zarządzania domena”. Zalogować się do niego możemy używając jako loginu nazwy domeny, hasłem jest to samo które podaliśmy podczas rejestracji.
Nie będę przytaczał tu instrukcji dostępnych na Google, opiszę jak wygląda konfiguracja w konkretnym przypadku.

Rekord MX

Czyli odpowiedzialny za naszą pocztę. W przeciwieństwie do tego co moglibyśmy oczekiwać nie da zrobić się tego w “Konfiguracja domeny”->”Edycja wpisów”. Checkbox jest nieaktywny, nie ma możliwości usunięcia istniejącego wpisu ani zastąpienia go przez dodanie nowego. Dostęp do tego ustawienia mam na zakładce “Konfiguracja domeny” w polu “Przekierowanie poczty” robimy zgodnie z notacja podana poniżej:

ASPMX.L.GOOGLE.COM/ALT1.ASPMX.L.GOOGLE.COM/ALT [...]

Ustawienia rekordu MX
Możemy dodać niestety tylko 4 serwery ale ta liczba powinna w zupełności wystarczyć.

Rekordy SRV dla jabbera

Jeśli chcemy mieć dostęp do jabbera w naszej domenie w “Edycja wpisów” dodajemy wpisy dla rekordu SRV jak pokazano na poniższym screenie.

jabber
Analogicznie postępujemy z hostem “xmpp”

Lista rekordów powinna wyglądać teraz tak:
rekordy
Jeśli nie popełniliśmy żadnego błędu wszystko powinno działać i możemy się cieszyć gmail’em we własnej domenie.
Jestem od paru dni szczęśliwym posiadaczem adresu adresdziałającego na Google Apps i w ramach rodowej domeny rozdzielam bez ograniczeń konta dla innych członków rodziny. Bardzo wygodne rozwiązanie ;)

27 Responses to “Google Apps i domena w home.pl”

 1. wurc

  proszę o pomoc! nie mogę sobie z tym poradzić :( mógłby ktoś mi to opisać krok po kroku na @. zalozylem poczte na google aps ale nie mam bladego pojecia jak utawic rekordy MX w domenie :(

 2. empathon

  @wurc: Jeśli utrzymujesz domenę na home.pl przeczytaj uważnie instrukcje powyżej. Jeśli gdzie indziej – nikt nie jest wróżką, w google apps podane są potrzebne informacje.

 3. bartg

  Dzięki za poradnik. Mógłbyś dopisać że jak ktos ma delegacje to MX musi ustawic na serwerze. Ja miałem ten problem na szczęście Livenet ma cPanel ;)

  Pozdr. BartG

 4. dr_bonzo

  I jak masz hosting stronki na innym serwerze, to wpisujesz jego IP w “przekierowanie na IP” + konfigurujesz tamten hosting do obslugi domeny :)
  (o czym emp. nie powiedzial i mialem malego zonka, bo przeoczylem ten ficzer)

 5. Giacomo

  Wielkie dzięki:) gryzłem się z problemem konfiguracji MX dwa dni:) Twój artykuł, o przekierowaniu poczty pomógł niesamowicie:) Wielkie brawa dla tego Pana:)

 6. Maciek

  oh, wielkie dzięki za rady!! :-)

  ja tu się zastanawiałem, jak dodać/zmienić podstawowy MX w “Edycja wpisów”, a rozwiązanie było gdzie indziej.

  Swoją drogą, panel home.pl jest średnio intuicyjny. I jakby zrobiony dla frajerów, te emotki itd

  Ważne, że mam gmaila na swojej domenie. Dzięki raz jeszcze!

 7. Mandos

  Dzięki za poradę dotyczącą konfiguracji MX na home.pl. Bardzo się przydała.

 8. sapi

  Hej mam problem wlasnie z home.pl i google apps.
  Kupilem domene w home.pl. Zarejestrowalem moja domene w google apss. Mam napisana aplikację w google app engin. zweryfikowalem także to ze jestem wlascicielem domeny. Co teraz zrobic zeby wpisujac w przegladarce moja.domena.pl przekierowalo mnie do aplikacji napisanej w google app engin. Samo przekierowanie z google app na aplikacje w gae działa. Nie wiem co wpisac zeby z homa przekierowalo mnie na dnsy google. Czy poprostu mam to zostawić jako zwykle przekierowanie do adresu aplikacji gae. Ale to chyba yb yblo glupie bo tak mogłem zrobić bez zadnej rejestracji w google apps??

 9. Pawel

  Dzięki za super poradnik! Nie mogłem dojść jak ustawić więcej niż jeden MX, dzięki Tobie się udało.

 10. filip

  Dziala… lecz nie dziala…
  Niektorzy maja problem z wysylaniem maila do mnie… szczegolnie z polskich witryn ale yahoo tez chyba nie dochodzi do mnie. Czy myslicie ze jest to spowodowane ze tylko 4 wpisy sa zamiast 6? Niektore maile wogole nie dochodza a nie ktore wracaja do nadawcy…

 11. Łukasz Rodziewicz

  Musisz poczekać aż DNS’y się rozpropagują po sieci. Może to zająć do 48 godzin.

 12. johnson

  a co jeśli po 48 godzinach ciagle nie dziala? ja mam informacje o odbijanych mailach kilka miesiecy po skonfigurowaniu swojej domeny (dokladnie jak w tej instrukcji). żeby było śmieszniej, inna moja domena jest obsługiwana przez Google Aps, ale DNSy już nie są w home.pl, tylko w DynDNS.com, i tam działa bez żadnych problemów. maile odbijane przez ta pierwsza dochodza do tej drugiej.

 13. Tomek Fąfara

  Dzięki wielkie,
  jednak nie wszystko na home.pl jest takie domyślne jak by się wydawało :)

  tomek

 14. mancer

  Dzięki za bardzo przydatne instrukcję. Oszczędziło mi to sporo czasu. BTW. Jesteś 1 w google na hasło ‘google apps home.pl’ :)

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>