IT Academic Day na Politechnice Łódźkiej

& .net, community, imprezy, programing.

IT Academic Day na Politechnice Łódźkiej

14 listopada na Politechnice Łódzkiej a dokładniej na Wydziale Elektrotechniki, Elektrotechniki, Informatyki i Automatyki czyli w skrócie tam gdzie studiuje odbyła się konferencja zorganizowana przez Grupę.NET tematyką obejmująca technologie .NET i zahaczająca dość mocno o zagadnienia sieciowe. Jak pisał Kamil Pawlik do udziału trzeba było zapisać się na portalu codeguru.pl ( choć nie do końca tak dokładnie było ).
Uff… to tyle w kwestii nudnego wprowadzenia, przejdźmy może do relacji z imprezy.
Oczywiście konferencja rozpoczęła się od powitania, po nim nastąpił propagandowy punkt programu pod nazwa “Kariera z Microsoft”… mnie jednak ani na jednym nie było. Postanowiłem modnie się spóźnić.
Obdarowany w ankiety do wypełnienia, identyfikator, płytkę, długopis i Bóg jeden wie co jeszcze udałem się na prezentację K2 Internet S.A.

Ajax na maxa

Bardzo sympatyczna prezentacja podzielona została na dwie części. W pierwszej zaprezentowano historie oraz tło firmy K2 Internet, rynek docelowy oraz z grubsza przedstawiono technologie w jakiej realizowane są zlecenia. Głównym wątkiem jednak było przyśpieszenie działania aplikacji z punktu widzenia subiektywnego użytkownika. Problem przedstawiony został na przykładzie panelu administracyjnego gdzie podstawowymi akcjami są, listowanie, paginacja, CRUD. Rozwiązaniem jakie wybrało K2 jest AJAX. Czemu? Nie wymaga od użytkownika instalacji dodatkowego oprogramowania, znika problem aktualizacji po stronie klienta. Krótko została przedstawiona idea działania oraz powody dla których jest to sposób szybszy niż tradycyjne wywołanie. Tą cześć prezentacji poprowadził Tymoteusz Chmielewski.
Druga cześć prowadzona przez Leszka Sikorskiego, osobę odpowiedzialną ( z tego co pamiętam ) w K2 za wdrażanie technologii Microsoft, prezentowała w praktyce budowę prostej aplikacji w asp.net oraz przebudowę, optymalizację jej za pomocą AJAX’a. W ciągu paru minut została stworzona od postaw prościutka “aplikacja” której zadanie polegało na wyświetleniu tekstu z formularza. Następnie została ona zmodyfikowana do wykorzystywania xml http request ( jak prowadzący zauważył nazwa myląca ). Choć moim pierwszym wrażeniem było, że w tym samym czasie z wykorzystaniem AJAX helpers Symfony zrobiłbym to samo 20 razy – niewątpliwą zaletą jest łatwość dostosowania istniejącej, nie ajaxowej, aplikacji oraz przejrzystość która widać dopiero na bardziej rozbudowanym przykładzie. Jako osoba która ledwo otarła się o ASP a z ASP.NET nie miałem jeszcze do czynienia zostałem poważnie zainteresowany.

Visual Studio 2008 i nowości .NET 3.5

Wykład poprowadził przedstawiciel Microsoftu, Eugeniusz Licznarowski. Zaczynając od krótkiej genezy poprzez prześledzenie ewolucji framework’a .NET, kończąc na opisie poszczególnych jego składników przedstawił on najważniejsze zalety tej technologii. Rzuciło mi się jednak w oczy, że LINQ, silnie promowane narzędzie dostępu do bazy danych w .NET 3.5 jest tak naprawdę zwykłym ORM’em i w sumie nie wnosi nic ciekawego, zwłaszcza, że obsługuje w tym momencie wyłącznie MS SQL. Wparcie dla Oracle przewidywane jest w najbliższej przyszłości ( MS nie podejmuje się tego zadania zrzucając je na samo Oracle ). Niestety czasu na tak rozbudowany temat było wyjątkowo mało. Słuchacze mieli okazję zadać tylko parę pytań. Zadając moje pytanie zapomniałem zupełnie wspomnieć, że chodzi mi o relacje serwer ISS baza MS SQL a pytałem o optymalizację połączeń gdzie w przeciwieństwie do np. Apache są one jest ustanowione na stałe. Czasem jednak myśląc o czymś zapominamy, że inni nie czytają w myślach i zostałem nieco źle zrozumiany ;) Ciekawym wątkiem byłby z pewnością również Open Source .NET co niedawno zapowiedziała firma z Redmond.

Prowadzenie projektów z wykorzystaniem metodyki SCRUM

Najciekawszy i najdynamiczniej prowadzony wykład. Zagadnienie o tyle dla mnie interesujące ponieważ zetknąłem się już z przedstawionymi problemami i SCRUM jest z pewnością interesującym rozwiązaniem. Bartłomiej Lozia w krótkim czasie przekazał nam olbrzymią wiedzę i z pewnością, przynajmniej mnie, zachęcił do zagłębienia tematu. Mam pewne zastrzeżenia do pewnych elementów SCRUM ale o tym w jednej z kolejnych notek gdy przemyślę dokładnie temat i dokładniej zapoznam się z metodologią. Zacząłem również zastanawiać się nad zainwestowaniem w certyfikat bo cytując “jest to coś co warto wpiąć w CV” a wiedza zdobyta na kursie z pewnością by się przydała.
Więcej na temat SCRUM tutaj.

Image Cup – Dlaczego warto?

Ostatnia i najluźniejsza prezentacja prowadzona była przez uczestników zaszło rocznej edycji Image Cup – konkursu programistycznego stawiającego na pomysł, innowacyjność oraz prezentacje produktu. Zachęcali oni do udziału w nim, opisali swoje przeżycia i sukcesy.

Zakończenie

Uczestnicy którzy dotrwali do końca i byli zapisani poprzez portal codeguru.pl otrzymali certyfikaty uczestnictwa w konferencji. Rozdane zostały ostatnie nagrody, ostatnie uściski dłoni wymienione. Zaraz, zaraz.. mi też coś się trafiło! Do moich rąk ma trafić prenumerata PC Format, miło choć osobiście pożądałem wzrokiem kniga o C# ;) Mimo to nadal uważam, że nagrody zostały rozdane nieco niesprawiedliwie ( choć trudno mi wymyślić jakiś specjalnie lepszy sposób ). Ale nie o to przecież chodzi w takich spotkaniach.
Miło spędzony czas, fajna atmosfera, zdobyta wiedza zachęcają mnie do częstszego udziału w takich imprezach. Tym miłym akcentem kończę ta przydługą notkę i do zobaczenia na kolejnej konferencji!

3 Responses to “IT Academic Day na Politechnice Łódźkiej”

 1. Sandra (Kirke) aka sis ;)

  Też bym chciała iść na takie coś, i tak bym nic nie zrozumiała pewnie ale bym chciała :P
  A poza tym to dlaczego nie wygrałeś (dla mnie ;>) głośników? ^_^

 2. Kasia

  A jak przydzielano te nagrody? Było losowanie czy jakoś inaczej trzeba było się wykazać? Sama się wybieram i wolę wiedzieć :)

 3. empathon

  Cześć drobnych była po prostu rzucana w audytorium a bardziej wartościowe przydzielane za aktywne uczestnictwo w wykładzie oraz jako nagroda w konkursach ;-)

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>